Komentarz:
W przedmiotowej sytuacji należy w pierwszej kolejności ustalić tożsamość osoby składającej żądanie. Zasadne jest uzyskanie dodatkowych informacji, jak choćby miejsca i zakresu czasowego, w którym doszło do zdarzenia, czy tego jak wyglądała lub w co ubrana w tym czasie osoba zgłaszająca żądanie. Następnym krokiem powinno być przejrzenie zapisu z monitoringu, celem ustalenia, czy objęta nim została sytuacja, której dotyczy żądanie. Należy zaznaczyć, że możliwość skorzystania z prawa dostępu jest ograniczona okresem przechowywania nagrań z monitoringu. Może więc zdarzyć się, że w chwili zgłoszenia żądania jego realizacja będzie niemożliwa, ponieważ nagranie uległo nadpisowi.
Konieczne może być przeprowadzenie działań dla zanonimizowania osób będących na nagraniu, a nie będących osobą zgłaszającą żądanie, ponieważ to jej danych ono dotyczy.
W przedstawionym przypadku mamy do czynienia z prawem dostępu do danych, którego nie należy mylić z udostępnieniem danych (a więc przekazaniem danych odrębnemu administratorowi), które odbywa się na podstawie przepisów obowiązującego prawa. Prawo to powinno być realizowane przez podmiot danych, tj. bezpośrednio przez osobę, której dane dotyczą.
Po przeprowadzeniu wszelkich wymaganych działań, pozostaje podjęcie decyzji o udzieleniu lub odmowie udzielenia dostępu do danych. W przypadku odmowy konieczne będzie jej uzasadnienie.